Symfonia "Warszawska": Pruski radca marzył o Łazienkach
Oto jeszcze jeden paradoks naszej historii: życiu muzycznemu polskiej stolicy przysłużył się przedstawiciel zaborcy, E.T.A. Hoffmann.
Nie był jednak typowym reprezentantem systemu prawnego Królestwa Prus. Został nim z konieczności, by mieć z czego żyć. Ze zwierzchnikami popadał w konflikty. W 1802 roku zatrudniony w Poznaniu jako asesor sądowy E.T.A. Hoffmann za cykl narysowanych przez siebie karykatur pruskich urzędników został karnie przeniesiony do Płocka. Wyjechał za to ze świeżo poślubioną żoną, Polką Marianną Teklą Trzcińską.
W Płocku pracował dwa lata, w 1804 roku był już w Warszawie, gdzie został radcą regencji. Tu spędził trzy lata, dla niego bardzo szczęśliwie. Urodziło się jego jedyne dziecko, córka Cecylia, która jednak zmarła po opuszczeniu przez Hoffmannów Warszawy. Przede wszystkim w tym mieście mógł rozwijać działalność artystyczną, a jako twórca i wykonawca zyskał uznanie.
Ernst Theodor Hoffmann (w Warszawie z uwielbienia dla Mozarta dodał sobie trzecie imię – Amadeus) pochodził z rodziny prawniczej i ojciec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta