Jak uzyskać klauzulę wykonalności wobec wspólnika
Klauzula wykonalności stanowi urzędowe potwierdzenie, że dane orzeczenie, np. wyrok jest wykonalne wobec określonej osoby, to znaczy że może stanowić podstawę egzekucji komorniczej. Możliwość uzyskania klauzuli wykonalności wobec wspólników spółek osobowych wiąże się ze szczególnymi zasadami odpowiedzialności tych spółek oraz ich wspólników uregulowanym w Kodeksie spółek handlowych.
Sejm pracuje nad senackim projektem ustawy o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego. Zmiana ma dotyczyć przepisów regulujących możliwość uzyskania klauzuli wykonalności dla wyroku wydanego przeciwko spółce osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej) przeciwko wspólnikom tej spółki nieobjętym powództwem, którzy w chwili wszczęcia postępowania przeciwko spółce nie byli już jej wspólnikami. Projekt powstał w związku z koniecznością raealizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 października 2017 roku (SK 31/15), uznającego za niezgodny z konstytucją dotychczasowy stan prawny, w którym można uzyskać klauzulę również wobec osobę, która w chwili wszczęcia postępowania przeciwko spółce nie była już jej wspólnikiem.
Odpowiedzialność wspólnika
W przypadku spółki jawnej każdy wspólnik odpowiada za jej zobowiązania bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Przy tym jego odpowiedzialność jest subsydiarna i solidarna ze spółką i pozostałymi wspólnikami. Subsydiarność oznacza, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika tylko w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Natomiast solidarność oznacza, że spółka jawna i jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta