Nowe źródła ciepła i energii
Materiał powstał we współpracy z Fortum Jednym z alternatywnych paliw jest wytworzony z odpadów RDF. Właśnie z niego będzie powstawała energia w nowej Elektrociepłowni Zabrze.
Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej mamy zmierzać do gospodarki o obiegu zamkniętym, tzw. circular economy, czyli nie tylko ograniczać wytwarzanie śmieci, ale też odpady powstające w cyklu gospodarczym możliwie najpełniej wykorzystywać, nadawać im nowe życie. W najbliższych latach Bruksela planuje znacząco ograniczyć składowania śmieci, które można ponownie wykorzystać, zaś odpady, które nie nadają się do recyklingu, coraz częściej są wykorzystywane jako paliwo, z którego otrzymuje się energię elektryczną i cieplną. Alternatywne paliwo RDF (Refuse Derived Fuel) pochodzi z materiałów o wysokiej wartości opałowej – ok. 18 megadżuli na kilogram masy, wykorzystywane jest w elektrowniach i cementowniach.
Pierwsza taka elektrociepłownia
Zbudowana od podstaw nowa Elektrociepłownia w Zabrzu jest kluczową inwestycją realizowanego przez Fortum projektu budowy nowych źródeł ciepła dla Zabrza i Bytomia. Instalacja ma być niskoemisyjnym źródłem energii dla obu śląskich miast, zasilanym nie tylko węglem, ale również wspomnianym wyżej paliwem alternatywnym powstałym z odpadów, z możliwością wykorzystania także biomasy.
Nowoczesna turbina zainstalowana w Elektrociepłowni Zabrze wraz z generatorem o mocy 90 megawoltoamperów pozwoli na wytwarzanie energii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta