Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustąpił nieprzewidywalny

25 września 2018 | Rzecz o prawie | Andrzej Bryk

Amerykańscy sędziowie (część trzecia) | Jest szansa na radykalną zmianę linii orzeczniczej SN

Przejście na emeryturę w lipcu sędziego amerykańskiego Sądu Najwyższego Anthony'ego Kennedy'ego zaskoczyła obserwatorów. Nie był przecież najstarszym sędzią. Najbardziej liberalno-postępowa i najstarsza 85-letnia, ciężko chora sędzia Ruth Bader Ginsburg obiecała wcześniej, że gdy zwycięży Trump, wyemigruje do Kanady, ale obietnicy nie dotrzymała, chcąc najpewniej go przetrzymać i dać w 2020 r. szanse demokratom.

Rezygnacja Kennedy'ego jest jednak znacząca, bo był on jednym z najmniej przewidywalnych, „obrotowych" sędziów i przejdzie do historii amerykańskiego Sądu Najwyższego za sprawą dwóch niezwykle ważnych orzeczeń z niezwykle liberalnymi uzasadnieniami. W pierwszym w 1992 r. zapewnił przewagę liberałom, podtrzymując konstytucyjne prawo do aborcji z 1973 r. Wybory dotyczące aborcji czy seksualności przynależą według Kennedy'ego do istoty wolności chronionej w konstytucji, ponieważ „w jej sercu stoi prawo do zdefiniowania swojego własnego znaczenia egzystencji, istoty wszechświata i tajemnicy ludzkiego życia". To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11163

Wydanie: 11163

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament