Pionierski sygnał z Prudentialu
Polska telewizja zadebiutowała wcale nie w PRL, lecz przed drugą wojną światową. Nasz kraj znalazł się wówczas w elitarnym klubie mającym zaledwie kilku członków na całym świecie – pisze były prezes TVP.
5 października 1938 r. rozpoczęła się w Polsce epoka telewizyjna. Mało kto zauważył to wydarzenie, a na pewno nikt nie doceniał jego wagi.
Prace związane z telewizją trwały bez wielkiego rozgłosu od początku lat 30. XX w. W maju 1939 r. „Przegląd Radiotechniczny" opublikował fragmenty pracy dyplomowej inż. Antoniego Czechowskiego „Generator sygnałów wzorcowych do badania odbiorników telewizyjnych", napisanej w 1937 r. pod kierunkiem prof. Janusza Groszkowskiego.
Tworzenie polskiej telewizji miało solidne podstawy. Z jednej strony były to badania prowadzone przede wszystkim w Państwowym Instytucie Telekomunikacji, gdzie działem telewizji kierował inż. Lesław Kędzierski, oraz w Polskim Radiu, gdzie za prace nad telewizją odpowiadał mgr inż. Władysław Cetner. Z drugiej – kształcenie specjalistów prowadzone na Politechnice Warszawskiej pod opieką właśnie prof. Groszkowskiego.
Ekran średnicy 305 mm
Już wiosną 1938 r. pojawiły się w prasie informacje o powstającej w Warszawie stacji telewizyjnej. Poznański „Dziennik Poranny" pisał (choć niewielka notatka na trzeciej stronie nie wskazywała na rangę przedsięwzięcia): „Na dachu największego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta