Kolejne zmiany w Prawie wodnym
Od 20 września zmieniły się niektóre przepisy ustawy dotyczące wydawania zgód wodnoprawnych. Nieznacznie zmodyfikowany zostaje też system opłat za usługi wodne. Martyna Robakowska, Dominik Wałkowski
Nowe Prawo wodne weszło w życie 1 stycznia 2018 r. Od tego czasu akt ten był już kilkukrotnie nowelizowany; jedna z takich nowelizacji weszła w życie 20 września.
Doprecyzowanie pojęć
Prawodawca postanowił rozwiać wątpliwości, które pojawiły się w pierwszych miesiącach obowiązywania nowych przepisów. Dookreślona została właściwość organów Wód Polskich w zakresie dokonywania uzgodnień treści decyzji o ustaleniu inwestycji celu publicznego oraz organów Inspekcji Ochrony Środowiska w przedmiocie wymierzania opłat podwyższonych. Wskazano również, że do wód podziemnych nie można wprowadzać nie tylko ścieków, lecz również wód opadowych i roztopowych. Jeśli wody te zawierają substancje szkodliwe dla środowiska wodnego (określone w stosownym rozporządzeniu), nie można ich, podobnie jak ścieków, wprowadzać również do urządzeń wodnych. Wprowadzono także upoważnienie do wydania rozporządzenia w przedmiocie formy i układu przekazywanych przez przedsiębiorców wyników pomiarów ilości pobranych wód oraz ilości i jakości ścieków wprowadzonych do wód lub do ziemi.
Ustawa nowelizująca zmieniła również regulacje dotyczące gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa. Do najważniejszych z nich należy rozszerzenie katalogu sytuacji, w których mieniem takim można rozporządzać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta