Wymiana zastawki bez operacji
Kardiologia: Rewolucyjne, małoinwazyjne zabiegi mogłyby ratować życie i zdrowie coraz większej grupie chorych.
Tekst powstał w ramach cyklu wspierania polskiej medycyny
Polscy kardiolodzy w ciągu ostatnich 30 lat stali się europejskimi liderami w leczeniu choroby wieńcowej i interwencjach u osób z zawałem serca. Dziś w ponad 150 ośrodkach stenty udrażniające naczynia krwionośne ratują ludzkie życie. Natomiast leczenie wad zastawkowych jeszcze do niedawna możliwe było tylko metodami kardiochirurgicznymi, co dla pacjentów oznaczało poważną operację.
Od czasu, gdy dziesięć lat temu wykonano pierwszy w Polsce hybrydowy zabieg wszczepienia zastawki aortalnej TAVI bez otwierania klatki piersiowej, kardiologia weszła w nową erę małoinwazyjnych zabiegów przeprowadzanych przezcewnikowo. Dla pacjentów oznacza to większe bezpieczeństwo i szybszy powrót do zdrowia. A dla niektórych szansę na życie, której dotychczas nie mieli.
Wady zastawkowe są drugim w Polsce największym, po chorobie niedokrwiennej serca, schorzeniem kardiologicznym. Dotychczas pacjenci poddawani byli klasycznym zabiegom kardiochirurgicznym z przecięciem mostka, otwarciem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta