Zielona energia już może konkurować z czarną
Energetyka | Rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 windują ceny prądu, co uderza w przemysł. Ale z czasem zwiększą przewagę ekoelektrowni nad węglem.
Za megawatogodzinę energii płacono w poniedziałek ponad 271 zł, 120 zł/MWh więcej niż średnio w grudniu 2017 r. Powodem są gwałtowne wzrosty ceny uprawnień do emisji CO2. W pierwszej połowie września za emisję tony dwutlenku węgla płacono ponad 25 euro. I choć potem ceny spadły (dziś ok. 22 euro/tonę), to trend zwyżkowy jest widoczny. W styczniu CO2 kosztowało tylko 7–8 euro/tonę.
Dwutlenek będzie coraz większym obciążeniem dla energetyki konwencjonalnej. W przyszłej dekadzie spółki będą kupować wszystko na rynku (na razie pewną ich pulę otrzymują za darmo).
Tańsza alternatywa
Rosnące koszty energetyki węglowej sprawiają, że największe koncerny postrzegają odnawialne źródła energii (OZE) jako alternatywę na przyszłość. Monika Morawiecka, dyrektor departamentu strategii w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta