Urzędnik samorządowy musi liczyć się z zainteresowaniem mediów
Kierowniczka miejskiego ośrodka pomocy społecznej i wójt gminy powinni być gotowi na kontrolę publicznych wydatków przez dziennikarzy.
Prawo karne nie powinno wkraczać w sferę dziennikarskiej kontroli społecznej – orzekł Sąd Okręgowy w Częstochowie w wyroku z 10 lipca 2018 r. i uniewinnił dziennikarza oskarżonego o zniesławienie i pomówienie. Osoby, które poczuły się dotknięte publikacjami, mogą dochodzić swoich roszczeń na drodze postępowania cywilnego w procesie o ochronę dóbr osobistych.
Prawo do zadawania pytań
Sprawa dotyczyła dwóch tekstów, które ukazały się w internecie. Jeden dotyczył kierowniczki miejskiego ośrodka pomocy społecznej (MOPS), która miała zatrudniać swoją córkę. Drugi zaś wójta, który wypowiadał się w wykupionej za publiczne pieniądze audycji telewizyjnej, która miała promować gminę. Jednak zdaniem autora publikacji mogła mieć na celu promowanie samego wójta.
Sąd drugiej instancji nie dopatrzył...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta