Nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym
Zmiany wprowadzone nowelizacją dotyczą nie tylko ustawy o PPP, ale także dziewiętnastu innych aktów prawnych z różnych dziedzin prawa.
W dniu 19 września 2018 r. bezwzględnie obowiązujące stały się przepisy ustawy z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja). Nowelizacja jest aktem interdyscyplinarnym, co w szczególności podkreśla fakt, iż na jej kanwie zmianom ulega imponująca liczba aktów prawnych z rozmaitych dziedzin prawa.
Zgodnie ze stanowiskiem ustawodawcy wyrażonym w uzasadnieniu do nowelizacji, zasadniczym celem zmian w innych ustawach jest wprowadzenie takich uregulowań, które uwolnią potencjał partnerstwa publiczno-prywatnego (dalej: PPP), w szczególności poprzez dostosowanie przepisów do charakteru i struktury tego typu projektów. Z uwagi na zakres i charakter zmian wprowadzonych nowelizacją w innych ustawach, w ramach niniejszego artykułu poddane analizie zostaną wyłącznie najważniejsze z powyżej wskazanych modyfikacji, a jednocześnie zwrócona zostanie uwaga na istotną – z punktu widzenia dalszego rozwoju rynku PPP w Polsce – rolę ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.
Zadania ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego
Zgodnie z generalną zasadą wprowadzoną przepisami nowelizacji, organem właściwym w sprawach PPP jest minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego (dalej: minister). Do jego zadań należy między innymi wydawanie opinii na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta