Na ppp zyskają wszyscy
Inwestycje | Większa efektywność gospodarowania pieniędzmi publicznymi, wyższa jakość usług, budowa kapitału społecznego – to tylko niektóre korzyści z rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce.
– Poprzez rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego (ppp) chcemy uzyskać jak największą efektywność wydatkowania środków publicznych. Mając przed sobą realizację inwestycji, każdy podmiot publiczny powinien zadać sobie pytanie o formę jej finansowania, tak aby była optymalna zarówno z punktu widzenia jakości usług kierowanych do obywateli, jak i z punktu widzenia pieniędzy, które mają być wydane na tę inwestycję – mówił Michał Piwowarczyk, wicedyrektor Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju (MIiR) podczas konferencji „Nowa rzeczywistość ppp".
– Zależy nam na tym, aby sektor publiczny brał pod uwagę różne modele realizacji projektów, nie tylko formy tradycyjne, które najlepiej zna. Może się okazać, że przy identycznej jakości usług publicznych da się je zapewnić bardziej optymalnie. Równie ważne jest to, co będzie się działo już po etapie budowy, bo przecież usługa publiczna będzie świadczona przez kilka czy nawet kilkadziesiąt lat – dodał. MIiR realizuje cały pakiet działań mający na celu promocję ppp, obejmujący m.in. nowelizację ustawy o ppp (weszła w życie 19 września), szkolenia, przygotowanie wzorcowych dokumentów i wizyty studyjne.
– Efektem tych działań powinien być wzrost liczby i jakości usług publicznych – wskazała Irena Herbst, doradca prezesa zarządu Fundacji Centrum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta