Opłaty za pobyt w bursie nie podlegają opodatkowaniu
Orzeczenie | Stosunek łączący bursę z rodzicami nie stanowi typowej umowy cywilnoprawnej stosowanej w obrocie gospodarczym. Miasto nie jest więc podatnikiem VAT z tytułu odpłatnego zakwaterowania w niej uczniów.
Skoro bursy szkolne prowadzone są w ramach realizacji zadań własnych miasta, a warunki i zasady pobytu w tego rodzaju placówkach są regulowane przepisami prawa, nie można twierdzić, że miasto działa w tym zakresie na zasadach porównywalnych do tych stosowanych w swobodnym obrocie gospodarczym. Prawidłowe jest zatem stanowisko, zgodnie z którym miasto z tytułu odpłatnego zakwaterowania uczniów w bursie szkolnej nie jest podatnikiem VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 września 2018 r., sygn. I FSK 988/16.
Wniosek o interpretację
Miasto wystąpiło o wydanie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług. We wniosku wskazało, że w celu realizacji zadań własnych z zakresu edukacji publicznej powołuje do życia szkoły, przy których tworzone są placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniów w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, m.in. bursy szkolne. Szczegółowe zasady działania bursy szkolnej, warunki pobytu dzieci i młodzieży w tego rodzaju placówkach oraz wysokość i zasady odpłatności wnoszonej przez rodziców reguluje rozporządzenie ministra edukacji narodowej. Zgodnie z jego przepisami, bursa zapewnia opiekę i wychowanie uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży, a opłaty za zakwaterowanie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta