Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Służba cywilna: konsekwencje odwołania ze stanowiska

25 września 2018 | Dobra Administracja | Małgorzata Jankowska

Zatrudnienie | Skrócony okres wypowiedzenia nie ograniczy dochodu odwołanego urzędnika. W okresie między odwołaniem a rozwiązaniem stosunku pracy z powołania, członkowi korpusu przysługują określone uprawnienia.

Pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie - niezwłocznie lub w określonym terminie – odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Tak stanowi art.70 §1 kodeksu pracy (dalej kp), który to przepis ma także zastosowanie do osób powołanych na wyższe stanowiska w służbie cywilnej >patrz ramka. Zgodnie, bowiem z art. 53a ust.5 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc) powołanie na takie stanowisko jest równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na podstawie powołania, w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.

Odwołanie ze stanowiska jest przy tym, co do zasady, równoznaczne:

- z wypowiedzeniem umowy o pracę lub

- z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nastąpiło z przyczyn, o których mowa w art. 52 lub 53 kp.

Tylko w tym drugim przypadku rozwiązanie stosunku pracy następuje z dnia na dzień. W pierwszym – stosunek odwołanego przez jakiś czas trwa nadal, co oznacza, że w tym okresie przysługują mu określone uprawnienia a pracodawca może realizować wobec niego niektóre ze swoich uprawnień władczych.

Ważne

Akt odwołania ze stanowiska nie prowadzi do zmiany rodzaju zatrudnienia. Oznacza to, że pracownik do momentu rozwiązania więzi prawnej pozostaje zatrudniony na podstawie powołania, a nie umowy o pracę (wyrok SN z 20 czerwca 2018 r. I PK 80/17)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11163

Wydanie: 11163

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament