Egzekucja długów pod większym nadzorem
PRZEDSIĘBIORCY | Wierzyciele będą mieli ograniczone prawa wyboru komornika. Zaczną obowiązywać nowe zasady ustalania opłat i wydatków związanych z odzyskiwaniem zaległych należności.
Nowe ustawy gruntownie zmieniające status i uprawnienia komorników sądowych oraz zasady funkcjonowania kancelarii komorniczych będą miały także istotny wpływ na funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw. Postępująca w polskim prawodawstwie ochrona dłużnika, może realnie przełożyć się na trudności z odzyskiwaniem należności przez firmy. Dla wierzycieli kluczowe znaczenie będzie miało przede wszystkim ograniczenie prawa wyboru komornika oraz nowe zasady ustalania opłat i wydatków egzekucyjnych.
Nowe przepisy
Wprowadzenie nowych regulacji zawartych w ustawie z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (DzU z 25 kwietnia 2018 r., poz. 771), miało dwa główne cele. Z jednej strony była to chęć ujednolicenia wielokrotnie nowelizowanej ustawy z 1997 roku. Z drugiej, jak wskazano w uzasadnieniu ustawy, pojawiła się potrzeba wprowadzenia rozwiązań przywracających zaufanie do zawodu komornika jako funkcjonariusza publicznego, co wprowadzono w życie zwiększając nadzór nad komornikami i funkcjonowaniem ich kancelarii.
Przepisy, z których większość wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r., nakładają na komornika szereg nowych obowiązków oraz zwiększają nadzór ze strony właściwych sądów, ich prezesów oraz ministra sprawiedliwości. Ograniczeniu, choć nie tak daleko idącemu jak w pierwotnym projekcie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta