Światło wydobywa urodę architektury
Nowe technologie powinny skutkować regulacjami prawnymi i nowymi umiejętnościami projektowymi. Może konieczne byłyby przepisy pozwalające na określenie standardu jaskrawości w poszczególnych obszarach miasta.
Już jesień, więc dzień równy nocy. Jest ciemniej, kiedy później wracamy z pracy lub do niej wcześnie wyjeżdżamy. Trudniej wyjść na spacer, a miasto potrzebuje teraz więcej oświetlenia. Bo ciemności się obawiamy. Choć przecież oświetlone miasto, to wynalazek, który ma zaledwie 200 lat.
Wtedy pojawiły się latarnie gazowe. A pierwsze latarnie elektryczne to już tylko ok. 140 lat – w grudniu 1879 r. zainstalowano 400 żarówek w Menlo Park w Nowym Jorku, ale trzy lata później było ich już w tym mieście 14 tysięcy. Dzisiaj nie możemy sobie wyobrazić miasta bez światła. To ono daje nam poczucie bezpieczeństwa, jest symbolem atrakcji życia miejskiego, a także wydobywa urodę jego architektury.
Iluminacja charakterystycznych budynków stanowiących znaki pamięci jego architektury to już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta