Dom notabli w estetyce manieryzmu
Kamienice z duszą - Rynek 12 w Lublinie.
Według nieprawdziwej legendy dom stojący w Lublinie pod dzisiejszym adresem Rynek 12 miał należeć do Jakuba Sobieskiego, ojca króla Jana III. Z tego powodu obiekt mylnie nazywano Kamienicą Sobieskich. Ta najbardziej wyróżniająca się ze wszystkich kamienica przy lubelskim rynku, swój renesansowy styl i reprezentacyjny wygląd uzyskała po kapitalnym remoncie, przeprowadzonym po wielkim pożarze pod koniec XVI wieku. Pierwsza oficjalna wzmianka w księgach hipotecznych pochodzi jeszcze z 1512 roku, ówczesny właściciel Andrzej Sadurka według zachowanych dokumentów był dłużnikiem zakonu Dominikanów – miał oddać 100 grzywien. Budynek na działce zlokalizowanej we wschodniej pierzei rynku na pewno istniał już w średniowieczu, świadczą o tym odkryte po II wojnie światowej gotyckie mury w piwnicy i na piętrze.
Mity i legendy
Rodzina Sobieskich rzeczywiście posiadała dwie nieruchomości mieszkalne w Lublinie, ale nie było wśród nich tej przy Rynku 12. Wojewodą lubelskim w pewnym okresie był Marek Sobieski, przodek króla Polski. Mitów i legend związanych z pięknym domem w Lublinie jest o wiele więcej: podobno w 1611 roku miał tutaj mieszkać car Wasyl Szujski z bratem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta