Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Quasi-transakcje bez podatkowych różnic kursowych

15 października 2018 | Podatki i księgowość | Tomasz Musialski
, Kamil Stefaniak

CIT | Przepływ środków finansowych w obcej walucie pomiędzy centralą a zakładem nie jest wykonaniem czynności prawa cywilnego. Rozporządzenia te nie prowadzą więc do powstania przychodów lub kosztów podatkowych.

 

Prowadzenie działalności gospodarczej w wymiarze transgranicznym często prowadzi do powstania zakładu podatkowego w państwie źródła. Przez taki zakład, co do zasady, należy rozumieć stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa. Konsekwencją jest obowiązek opodatkowania tej części przychodów podatnika, która została wygenerowana w państwie źródła (położenia zakładu).

Według poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, opodatkowaniu w państwie źródła podlegają wyłącznie te zyski przedsiębiorstwa, które można przypisać do zakładu. Chodzi więc o te zyski, które przedsiębiorca mógłby osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo (a nie za pośrednictwem zakładu) i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

Dodatnie albo ujemne

W myśl art. 15a ust. 1 ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11180

Wydanie: 11180

Spis treści
Zamów abonament