Faktor nie musi odpowiadać za nierozliczony VAT
Spółka, na rzecz której następuje cesja wierzytelności, aby uwolnić się od solidarnej odpowiedzialności, może zapłacić za nie przy użyciu split payment. W takim przypadku musi jednak przekazać na rachunek VAT kontrahenta kwotę odpowiadającą kwocie podatku wykazanej na fakturze.
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 sierpnia 2018 r. (0113-KDIPT1-2.4012.368.2018.2.JSZ).
W ramach działalności gospodarczej spółka nabywa od kontrahentów na podstawie umów cesji oraz umów faktoringu nieprzedawnione wierzytelności udokumentowane fakturami VAT. Na podstawie zawieranych umów kontrahent spółki przenosi na jej rzecz wierzytelności za cenę stanowiącą określony procent wartości wierzytelności. Wynagrodzeniem za świadczoną usługę finansowania jest dyskonto lub prowizja.
Wątpliwość spółki dotyczyła ustalenia, czy może ona zapłacić za wierzytelności nabywane od kontrahenta, udokumentowane fakturami VAT, w ten sposób, że zapłata ceny za określoną wierzytelność nastąpi za pośrednictwem mechanizmu split payment. Spółka zapytała też, czy jeżeli zapłata za wierzytelność realizowana jest z wykorzystaniem split payment, to wyłącza to jej solidarną odpowiedzialność za VAT nierozliczony przez kontrahenta, wynikający z realizowanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta