Jak rozliczyć dochody członka rady nadzorczej w niemieckiej spółce
Zyski osób pełniących funkcje w organach nadzoru mogą być opodatkowane w państwie siedziby spółki. Będą one jednak uwzględnione przy obliczeniu tzw. globalnej stawki podatkowej służącej rozliczaniu daniny na terytorium kraju rezydencji.
Zasadą rządzącą międzynarodowymi grupami spółek jest występowanie – oprócz powiązań kapitałowych – koneksji osobowych. Najczęściej podmioty będące właścicielami lub członkami organów spółki dominującej pełnią także funkcje w organach spółek zależnych, otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie. Jak zatem opodatkować wynagrodzenie wypłacane polskiemu podatnikowi, który pełni funkcję w radzie nadzorczej spółki z siedzibą na terytorium Niemiec, jeżeli podstawą pełnienia tych obowiązków jest stosunek powołania? – pyta czytelnik.
Zgodnie z zasadą nieograniczonego obowiązku podatkowego, wyrażoną w art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jednocześnie, stosownie do art. 16 ust. 1 UPO z Niemcami, wynagrodzenie członków rady nadzorczej lub zarządu i inne podobne płatności, które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie (tu: w Polsce) otrzymuje z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej spółki, mającej siedzibę w drugim umawiającym się państwie (tu: Niemcy), mogą zostać opodatkowane w tym drugim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta