Nie jest łatwo rozliczyć przemieszczenie towarów własnych z kraju UE do Polski
Zgodnie z podejściem fiskusa, aby prawidłowo rozliczyć WNT nietransakcyjne, trzeba mieć dokładną wiedzę o przepisach dotyczących fakturowania w państwie wysyłki. Taka wiedza niekoniecznie jest łatwo dostępna dla polskiego księgowego.
Aby prawidłowo rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) towarów własnych w Polsce, należy mieć dokładną wiedzę o przepisach dotyczących fakturowania, obowiązujących w państwie członkowskim wysyłki towarów. Chodzi o towary, które podatnik np. kupił lub wytworzył w innym państwie członkowskim, a następnie przywiózł do Polski z zamiarem ich wykorzystywania do działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce.
Przykład
1. Spółka francuska zarejestrowana dla celów VAT w Polsce przesyła do Polski maszynę zakupioną we Francji z zamiarem jej wykorzystywania do produkcji towarów w Polsce.
2. Spółka polska, która z jakichś przyczyn posiada za granicą towary / urządzenia, przewozi je do Polski.
Zgodnie z interpretacjami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, dla celów ustalenia obowiązku podatkowego z tytułu WNT towarów własnych należy bowiem badać, czy podatnik wystawił dokument posiadający wszystkie elementy faktury przewidziane przez przepisy obowiązujące w państwie członkowskim, z którego wysyłany jest towar.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy
W praktyce, w przypadku tzw. nietransakcyjnego przemieszczenia towarów z kraju UE do Polski, podatnicy do tej pory zazwyczaj przyjmowali, że obowiązek powstaje 15. dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta