Przedsiębiorca rozliczy najem mieszkania w innym mieście
Czynsz i opłaty za wynajem mogą być kosztem uzyskania przychodu dla osoby, która świadczy usługi poza swoją miejscowością.
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą zaoszczędzić na hotelu i zapłacić niższy podatek. Skarbówka zgadza się, by do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć wydatki na najem mieszkania w innej miejscowości. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 3 października 2018 r (0114-KDIP3-1.4011. 416.2018.1.MT).
Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od maja 2018 r. Świadczy usługi w zakresie oprogramowania oraz technologii informatycznych i komputerowych. Płaci podatek na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o PIT (19-proc. podatek liniowy). Siedziba firmy oraz miejsce stałego zamieszkania wnioskodawcy znajdują się w R. Jednak z uwagi na trudności w pozyskaniu zleceń w swoim mieście, przedsiębiorca zdecydował się na podjęcie współpracy z firmą informatyczną zlokalizowaną w W. Oznacza to dla niego konieczność wynajęcia mieszkania w pobliżu siedziby zleceniodawcy. Charakter zlecenia wiąże się z koniecznością częstych wizyt w siedzibie kontrahenta. Odległość między miejscem zamieszkania a miejscem wykonywania usług jest na tyle duża, że ewentualne dojazdy są czasochłonne i nie gwarantują punktualności. Wynajęcie mieszkania umożliwi więc ograniczenie wydatków na dojazdy i hotele, co – zdaniem wnioskodawcy – wydaje się w pełni uzasadnione i racjonalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta