Minister sprawiedliwości: to nie jest krok do polexitu
Prokurator generalny chce, by Trybunał Konstytucyjny odpowiedział, czy sądy krajowe mają prawo zadawać pytania prejudycjalne do TSUE.
Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło zapytanie prokuratora generalnego dotyczące zgodności art. 267 traktatu o funkcjonowaniu UE z polską konstytucją. Prokurator generalny rozszerzył nim swój wcześniejszy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Z pisma, które do TK dotarło trzy tygodnie temu, wynika, że Ziobro chce, by TK zbadał, czy sądy krajowe mają prawo zadawać pytania prejudycjalne do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Pytanie dotyczy art. 267 traktatu o funkcjonowaniu UE. Przepis pozwala na to, by to najwyższy sąd Unii Europejskiej rozstrzygnął, czy prawo krajowe zgodne jest z prawem unijnym. Gdyby Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 267 TFUE jest niezgodny z polską konstytucją, okazałoby się, że dla Polski prawo unijne nie jest już nadrzędne. A na tę nadrzędność zgodziliśmy się dobrowolnie, wstępując do Unii Europejskiej. Takie orzeczenie TK oznaczałoby jedno: że Polska zrobiła pierwszy, ogromny krok na drodze do opuszczenia Unii Europejskiej.
Od razu, gdy informacja o skierowaniu wniosku do TK obiegła media, zareagowali sędziowie. We wspólnej uchwale podjętej przez cztery stowarzyszenia (Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszenie Sędziów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta