Polskie paczki z Chin trafią najpierw do celnika
handel | Niebawem w Lublinie ruszy nowy oddział celny, który zajmie się szczegółowymi kontrolami rzeki przesyłek płynącej ze sklepów internetowych z Dalekiego Wschodu. piotr mazurkiewicz
Do całej Europy napływa masa chińskich towarów. To nie tylko efekt zamówień biznesowych, ale również taką opcję oszczędności odkryły miliony konsumentów, którzy przez internet kupują w Chinach najróżniejsze produkty.
Zjawisko ma już taką skalę, że coraz mocniej protestują sprzedawcy i dystrybutorzy, dla których nieoclone przesyłki są nieuczciwą konkurencją. Od większości zamówień nie są płacone jakiekolwiek podatki, co w oczywisty sposób zwiększa ich konkurencyjność na tle ofert legalnie działających firm, które przegrywają z tanim importem.
Więcej celników
Ministerstwo Finansów wiosną zapowiedziało prace nad uszczelnieniem systemu i właśnie widać tego pierwsze efekty. To nowelizacja rozporządzenia w sprawie urzędów celno-skarbowych oraz podległych im oddziałów celnych, w których są dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego (w zależności od rodzaju towarów lub procedur celnych, którymi mogą być obejmowane towary). Zmiana zakłada powstanie w Lublinie nowego oddziału celnego pocztowego, który zajmie się bardziej szczegółowymi kontrolami zamówień.
– Bezpośrednim powodem podjęcia decyzji było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta