Przewłaszczenie na zabezpieczenie a opłata planistyczna
Przy przenoszeniu nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności należy pamiętać o skutku, jakim może być obowiązek uiszczenia renty planistycznej.
Przewłaszczenie rzeczy stanowi popularną formę zabezpieczenia wierzytelności. Wobec braku ustawowej regulacji typowe cechy tej umowy wykształciły się w obrocie prawnym. W jej ramach jedna strona (najczęściej dłużnik) przenosi na wierzyciela własność (użytkowanie wieczyste) rzeczy, a ten ostatni zobowiązuje się do powrotnego przeniesienia tego prawa po zaspokojeniu zabezpieczonej wierzytelności. Jesli zabezpieczona wierzytelność nie jest terminowo spłacana, wierzyciel może zaspokoić się z przewłaszczonej rzeczy. W zasadzie możliwe są dwa rozwiązania: albo wierzyciel będzie uprawniony do zbycia rzeczy i zaliczenia uzyskanej ceny na poczet swojej wierzytelności, albo też może tę rzecz zatrzymać na stałe, zaliczając jej wartość na poczet tej wierzytelności. Przedmiotem przewłaszczenia mogą być także nieruchomości. Jeśli tego rodzaju zabezpieczenie dotyczy nieruchomości, trzeba mieć na uwadze regulacje o opłacie planistycznej.
Ile trzeba płacić
Opłata planistyczna (potocznie zwana „rentą planistyczną") jest opłatą należną od podmiotu zbywającego nieruchomość, której wartość wzrosła na skutek uchwalenia (ewentualnie zmiany) miejscowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta