Korporebelianci: jak duże firmy rozwijają biznesy
Materiał powstał we współpracy z The Heart Korporacje przetrwają, ale muszą się zmieniać. Łatwiej jest to robić, otaczając się zwinnymi partnerami – mówi Tomasz Rudolf, prezes The Heart, korporacyjnego centrum innowacji.
Korporacje mają wszystko – know-how, klientów i pieniądze. Dlaczego tak trudno im jest robić nowe rzeczy?
Tomasz Rudolf: Każda duża firma była kiedyś startupem. Tworzący ją przedsiębiorca szukał swojego miejsca na rynku, aż w końcu je znalazł, często metodą prób i błędów. Po wielu latach zarządzanie firmą najczęściej przejmują menedżerowie, którzy mają znacznie mniejszą skłonność do podejmowania ryzyka. Większość uwagi muszą poświęcać administrowaniu powierzoną im strukturą i dbaniu o to, by wprowadzane zmiany w żaden sposób nie zaszkodziły przynoszącemu duże pieniądze biznesowi. Dodatkowo, wraz ze wzrostem firmy komplikuje się proces podejmowania decyzji – trzeba brać pod uwagę oczekiwania akcjonariuszy i opinie wielu działów. W takim świecie zaciera się odpowiedzialność, wszystko trwa dłużej, nikt nie chce ryzykować swojej pozycji dla niepewnego sukcesu.
Nie wierzy pan w zdolność korporacji do samodzielnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta