Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie mają być nowe zasady odpowiedzialności podmiotu zbiorowego

04 stycznia 2019 | Biznes i finanse | Michał Aleksander Kulesza, 
Maciej Kuśmierczyk

FIRMY | W postępowaniu w sprawie odpowiedzialności podmiotu zbiorowego może okazać się, że istotnym przedmiotem zainteresowania organów ścigania będzie istnienie, zakres i jakość procedur wewnętrznych oraz innych aktów należytej staranności organów i menedżerów podmiotu zbiorowego w zakresie tzw. compliance.

 

Projekt ustawy z 21 grudnia 2018 r o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary przewiduje w zakresie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności podmiotu zbiorowego oryginalne rozwiązania, niespotykane nigdzie indziej w obszarze prawa karnego, (w pozostałym zakresie zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu postępowania karnego).

Stosowanie ustawy

Projekt zakłada stosowanie ustawy wobec podmiotów zbiorowych mających siedzibę na terytorium Polski, bez względu na zakres terytorialny prowadzonej przez nie działalności.

Przewiduje on rozszerzenie stosowania ustawy na podmioty zbiorowe nieposiadające siedziby na terytorium Polski, ale prowadzące działalność na terenie naszego kraju, jak i poza nim. W sytuacji tak rozumianych podmiotów zagranicznych, odpowiedzialność i ściganie zgodnie z nową ustawą, możliwe będzie ze względu na miejsce popełnienia czynu lub skutek na terytorium. Podmiot zagraniczny poniesie odpowiedzialność także wtedy, gdy czyn zabroniony, będący podstawą podmiotu zbiorowego, byłby skierowany przeciwko interesom obywatela polskiego, polskiej osoby prawnej lub polskiej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Zgodnie z projektem odpowiedzialność przewidziana przez ustawę nie stanowi wyczerpującego i wyłącznego rodzaju odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Według projektu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11246

Wydanie: 11246

Spis treści
Zamów abonament