Kwestie klimatyczne są równie ważne dla Fidżi, jak i dla Polski
Co do polityki węglowej – Polska powinna postępować ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie, bo chodzi też o los pracowników branży górniczej i ich rodzin – zauważa Sandeep Chauhan, prezydent Federacji Handlu i Pracodawców Fidżi.
Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach Federacja Handlu i Pracodawców Fidżi przekazała Pracodawcom RP prezydencję w międzynarodowej inicjatywie Marrakech Business Action for Climate (MBA4Climate). Może pan przybliżyć tę inicjatywę?
Sandeep Chauhan: MBA4Climate to powstałe z inicjatywy Francji oraz Maroka porozumienie 47 stowarzyszeń pracodawców, którzy zdecydowali się wspierać rządy swoich państw we wprowadzaniu w życie porozumienia paryskiego z 2015 r. Inicjatywę powołano do życia ponad dwa lata temu. To przedsięwzięcie sektora prywatnego mające na celu wsparcie czynników rządowych. Po rocznej prezydencji marokańskiej przez rok sprawowało ją Fidżi. Teraz czas na Polskę i muszę powiedzieć, że strona polska w postaci Pracodawców RP przejęła prezydencję w tej inicjatywie z pełnym zrozumieniem. To wielka szansa także w Polsce, bo biznes może być katalizatorem znacznie szybszych, pozytywnych zmian na rzecz klimatu. Chodzi o podejmowanie wspólnych „zielonych" przedsięwzięć.
Jakie są główne cele MBA4Climate?
W ramach porozumienia paryskiego rządy osiągnęły konsensus w kwestii: długoterminowego celu, jakim jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta