Magazyny i fabryki szukają rąk do pracy
Rynek powierzchni logistyczno-przemysłowych w Polsce cały czas rośnie, w ubiegłym roku przebita została bariera 15 mln mkw. nowoczesnych zasobów.
Deweloperzy starają się odpowiedzieć na niesłabnący popyt, ale staje się to coraz trudniejsze w czasach boomu, który objął praktycznie wszystkie segmenty rynku budowlanego.
Polski magnes
– Sektor magazynowo-przemysłowy w Polsce pozostanie w dobrej kondycji – uważa Renata Osiecka, partner zarządzająca w firmie doradczej AXI IMMO. – Główne czynniki wzrostu po stronie popytu to dalszy rozwój sprzedaży w kanale e-commerce, wysoka aktywność firm z Europy Zachodniej zainteresowanych inwestycjami w centra dystrybucyjne oraz ekspansje najemców już obecnych w kraju – wylicza.
Ekspertka podkreśla, że rynek magazynowy w Polsce staje się coraz bardziej dojrzały, ale też bardziej różnorodny. Jej zdaniem w przyszłym roku będziemy obserwować dynamiczny rozwój projektów miejskich zarówno SBU (small business unit), jak też nieco większych, związanych z logistyką „ostatniej mili", a także wzrost liczby projektów BTS (build to suit – obiekty budowane zgodnie z preferencjami najemcy) i BTO (built to own – obiekty budowane dla konkretnego podmiotu na własność), ze względu na coraz większą indywidualizację potrzeb najemców.
– Pod względem lokalizacji 2019 r. będzie należał do nowych rynków, zarówno na zachodzie, jak też na wschodzie Polski. Szanse...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta