Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

gospodarka Technologiczne wizje na 2019 rok

04 stycznia 2019 | Ekonomia | Katarzyna Kucharczyk
źródło: Rzeczpospolita

Rosnące znaczenie chmury, sztucznej inteligencji, rozwój technologii blockchain 
i 5G to tylko przykłady trendów, które będziemy obserwować w tym roku.

 

W 2019 r. światowe wydatki na IT wzrosną o ponad 3 proc., do 3,8 bln dol. – wynika z danych Gartnera. Rewolucja technologiczna dzieje się na naszych oczach, choć nie przypomina tej rodem z filmów science fiction. Analizując raporty firm doradczych i rozmawiając z ekspertami, wyłoniliśmy dziesięć technologicznych trendów, które będą dominować w 2019. Rok zapowiada się bardzo ciekawie.

Cyfryzacja się rozpędza

Branża technologiczna to system naczyń połączonych, dlatego niektóre trendy na siebie nachodzą. Mowa tu m.in. o rosnącym znaczeniu technologii chmurowych, analizy big data, internecie rzeczy oraz sztucznej inteligencji. Te cztery trendy z kolei rodzą piąty – czyli coraz większą popularność rozwiązań abonamentowych, takich jak SaaS (oprogramowanie jako usługa), które są tańsze i bardziej elastyczne od tradycyjnych.

O technologiach związanych z chmurą mówi się dużo, ale zimnym prysznicem są statystyki, które pokazują, że w Polsce mamy jeszcze dużo do zrobienia: aktualnie z chmury korzysta zaledwie około kilkunastu procent przedsiębiorstw. PMI, wskaźnik pokazujący nastroje w przemyśle, wyniósł w grudniu 47,6 pkt. Choć jest to najgorszy wynik od grudnia 2013 r., to paradoksalnie powinien pozytywnie wpłynąć na inwestycje w technologie.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11246

Wydanie: 11246

Spis treści
Zamów abonament