Rolnicy czekają z niepokojem na brexit
Wieprzowina nadal będzie tanieć, podwyżki cukru okazały się chwilowe, ale... wciąż nie wiadomo, jakie konsekwencje dla naszych producentów żywności będzie miał brexit.
Pierwszy kwartał nowego roku przyniesie głównie spore obniżki – tak wynika z prognoz cen surowców rolnych przygotowanych dla „Rzeczpospolitej" przez analityków banków Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, PKO BP i Santander. Producentów wieprzowiny z pewnością nie ucieszy fakt, że według przewidywań ceny tego mięsa będą konsekwentnie spadać.
Cukier się pokrzepił
Notowania cukru, które w czerwcu 2018 r. otarły się o historyczne dno, zaczęły rosnąć, skoczyły o 1o proc. w listopadzie... i to tyle. W listopadzie sięgały 1575 zł za tonę i był to najwyższy poziom od ponad roku, gdy w październiku 2017 r. zostały wycofane unijne ograniczenia w produkcji. Ile ten surowiec potrafił kosztować wcześniej – pokazują dane historyczne z Ministerstwa Rolnictwa, w marcu 2011 r. za cukier płacono ponad trzy razy więcej, 3 966 zł za tonę. Drogo już więc było. Dziś analitycy spodziewają się zgodnie obniżek – w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta