I wojna indochińska: Fiasko operacji „Castor”
Po desancie w rejonie Dien Bien Phu Francuzi zamierzali wydać siłom Viet Minhu decydującą bitwę. Zostali jednak oblężeni i ostatecznie pokonani 7 maja 1954 r. Tak zakończyło się francuskie panowanie w Indochinach.
20 listopada 1953 r. o godzinie 5.00 samolot C-47 Dakota nr 356 startuje z lotniska wojskowego Bach Mai w Hanoi. Na pokładzie po raz pierwszy (i ostatni) w historii operacji powietrznodesantowych znajduje się aż trzech generałów: Pierre Bodet, zastępca głównodowodzącego sił francuskich w Indochinach, dowódca lotnictwa Jean Dechaux oraz Jean Gilles, legendarny dowódca sił powietrznodesantowych. Ich misją jest podjęcie decyzji w sprawie desantu na dolinę Dien Bien Phu. Po rozpoznaniu z powietrza stref zrzutu o 7.00 z pokładu Dakoty zostaje wysłany meldunek. Odbiera go dowódca sił francuskich w północnym Wietnamie, generał Rene Cogny, i natychmiast wydaje rozkaz do ataku. Godzinę później 65 samolotów wiozących 1827 spadochroniarzy jest w powietrzu. Nic już nie może powstrzymać operacji „Castor".
Za honor Francji
Dwie godziny późnej, gdy samoloty zbliżają się do położonej w pobliżu lotniska strefy lądowania „Natasza", oddziały 148. Samodzielnego Pułku Viet Minhu właśnie rozpoczynają ćwiczenia. Na widok lądujących spadochroniarzy Wietnamczycy natychmiast otwierają ogień. W dolinie znajduje się również 675. Pułk Artylerii z 351. Dywizji Ciężkiej VM, wzorowanej na sowieckich dywizjach artyleryjskich, a także kompania z 48. Pułku 320. Dywizji Piechoty VM. Mimo to przy wsparciu z powietrza lądowanie przebiega bez większych trudności....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta