Firmy zmuszone do walki o utrzymanie pracowników
Chociaż w 2019 r. pracodawcy nie zamierzają szarżować z podwyżkami, to do większego wzrostu wynagrodzeń może ich skłonić konkurencja próbująca podkupić fachowców i specjalistów.
Ponad trzy czwarte pracodawców zaplanowało w budżetach na 2019 r. podwyżki płac, najczęściej na poziomie 2,5–5 proc. – podaje udostępniony „Rzeczpospolitej" raport płacowy firmy rekrutacyjnej Hays Poland, który uwzględnia opinie ponad 3 tys. pracodawców oraz 8,7 tys. pracowników i kandydatów do pracy.
Paula Rejmer, dyrektor w Hays Poland, zwraca uwagę, że gotowość firm do podwyższania wynagrodzeń i skala planowanych zwyżek są teraz nieco mniejsze niż z początkiem 2018 r., gdy o podwyżkach mówiło 83 proc. badanych. Co prawda po okresie przyspieszonego wzrostu płac (w sektorze przedsiębiorstw od stycznia do listopada 2018 r. zwiększyły się one o 7,3 proc., licząc rok do roku) i przy coraz większych obawach o spowolnienie gospodarcze, trudno się dziwić ostrożności firm. Jednak do sięgnięcia głębiej do kieszeni może je zmusić silna konkurencja o fachowców i specjalistów. Bo ci, nawet jeśli sami nie szukają nowej pracy, są zwykle otwarci na propozycje łowców głów. Jak przypomina Rejmer, w wielu branżach i specjalizacjach wzrost wynagrodzeń pozostaje elementem kluczowym do zatrzymania w firmie wykwalifikowanych pracowników, których kompetencje i doświadczenie są niezbędne dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta