Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Próbki otrzymane z UE bez VAT

07 stycznia 2019 | Podatki i księgowość | Alicja Ziółek

Samo przemieszczenie towarów z innego kraju Wspólnoty nie wystarczy do uznania transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie i obciążenia jej podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Konieczna 
jest jeszcze odpłatność.

W rzeczywistości gospodarczej często sprzedaż większej ilości produktów jest poprzedzona wypróbowaniem ich właściwości przez odbiorcę. Przekazywanie próbek jest powszechną praktyką stosowaną przez dostawców na różnych etapach sprzedaży.

Przykład

Przedsiębiorca XYZ sp. z o.o. (dalej: spółka lub podatnik), który jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącym w całości działalność opodatkowaną, wykorzystuje w procesie produkcji sprężone powietrze. Do prawidłowego działania procesu potrzebne są odpowiednie filtry powietrza. Podatnik otrzymuje od producenta z Holandii kilka próbek różnych filtrów, aby mógł wybrać te, które najlepiej odpowiadają jego potrzebom.

Otrzymane przez spółkę filtry powietrza są pełnowartościowym produktem, jednak ich liczba (pojedyncze sztuki) nie zaspokaja potrzeb podatnika do przeprowadzenia procesu produkcyjnego w pełnym wymiarze. Celem ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11248

Wydanie: 11248

Spis treści

Reklama

Zamów abonament