Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorząd załatwi sprawę i... poszpieguje dla fiskusa

07 stycznia 2019 | Prawo | Aleksandra Tarka

Rząd chce, żeby do skarbówki trafiały dane o fakturach, które przechodzą przez ręce urzędników.

Samorządowcy, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od 1 lipca będą musieli wprowadzić nowe rejestry faktur, zbierać dane i raportować je do Ministerstwa Finansów. Wszystko po to, żeby jeszcze bardziej uszczelnić system rozliczeń VAT. Ale eksperci oceniają, że będzie to jeden z najbardziej absurdalnych, kosztownych i nieefektywnych pomysłów obecnego rządu.

Wszystko dla fiskusa

Nowe obowiązki resort finansów zapisał w projekcie wprowadzającym Centralny Rejestr Faktur. Zmiana dla gmin ma trafić zaś do ordynacji podatkowej.

Jak wyjaśnia Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL, projekt nakłada na jednostki administracji rządowej i samorządowej obowiązek prowadzenia nowego wykazu elektronicznego i przesyłania go elektronicznie raz w miesiącu do szefa KAS.Wykaz ma obejmować dwie grupy danych.

– Pierwsza jest mniej kontrowersyjna. Będzie to zbiór faktur, które m.in. samorządy otrzymują w związku z wykonywaniem zadań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11248

Wydanie: 11248

Spis treści

Reklama

Zamów abonament