Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto zrobić audyt firmowych nieruchomości

07 stycznia 2019 | Podatki i księgowość | Michał Nielepkowicz

Optymalizacja | Przegląd posiadanych przez przedsiębiorcę obiektów budowlanych może doprowadzić do obniżenia płaconego przez niego podatku i tym samym do zaoszczędzenia sporych kwot.

 

Minął rok od ważnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podatku od nieruchomości, które przełożyły się na stosowanie przepisów w praktyce, co z kolei wpływa na wysokość płaconego podatku przez przedsiębiorstwa.

Warto zatem przeprowadzić audyt nieruchomości. Po pierwsze, przez ostatnie 12 miesięcy kształtowała się praktyka stosowania przepisów, która może mieć wpływ na wysokość płaconego podatku od nieruchomości. Po drugie, efekty będzie można wdrożyć także w rozliczeniu za 2019 r., na co jest czas do końca stycznia.

Nowa linia orzecznicza

Nie od dziś wiadomo, że regulacje dotyczące podatku od nieruchomości są jednymi z najbardziej skomplikowanych i przede wszystkim nieprecyzyjnych, m.in. poprzez swoje odesłania do innych aktów pranych, np. prawa budowlanego. To powoduje liczne wątpliwości podatników, choćby w tak istotnej kwestii jak prawidłowa klasyfikacja obiektów do budynków albo budowli, co jest kluczowe dla prawidłowego określenia wysokości podatku.

Pod koniec 2017 roku dwie ważne kwestie w podatku od nieruchomości zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11248

Wydanie: 11248

Spis treści

Reklama

Zamów abonament