Działalność nieewidencjonowana tylko dla niektórych
Wykonywania czynności bez rejestracji firmy wiąże się z istotnymi przywilejami, także podatkowymi. Konieczna jest jednak ostrożność, aby nie popełnić błędu uniemożliwiającego korzystanie z tej dogodnej metody zarobkowania.
Możliwość prowadzenia firmy bez rejestracji umożliwia ustawa z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Konstytucja biznesu), która nie uznaje za przedsiębiorców osób prowadzących działalność w niewielkim zakresie. W poprzednim artykule („Działalność nieewidencjonowana daje nowe możliwości", tygodnik DF z 31 grudnia 2018 r., str. >D2-3) wyjaśniono czym jest działalność nieewidencjonowana. Tym razem omówione są warunki jakie musi spełnić osoba fizyczna, aby móc skorzystać z dobrodziejstw tego rodzaju zarobkowania.
Cztery warunki
Warunki dotyczące prowadzenia działalności nieewidencjonowanej zostały zawarte w art. 5 Konstytucji biznesu i sprowadzają się do:
1. uzyskiwania odpowiednio niskiego przychodu;
2. braku prowadzenia działalności w okresie ostatnich pięciu lat;
3. nieprowadzenia działalności w ramach spółki;
4. nierejestrowania działalności.
1. Przychód do 1 125 zł
W przypadku osób fizycznych nie stanowi działalności gospodarczej aktywność, z której przychód należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. To oznacza, że w 2019 r. działalność nieewidencjonowana w żadnym miesiącu nie może przynieść więcej niż 1 125 zł. Przekroczenie tego pułapu zobowiązuje do zarejestrowania działalności, nawet jeśli w kolejnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta