Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Działalność nieewidencjonowana tylko dla niektórych

07 stycznia 2019 | Podatki i księgowość | Łukasz Rogowski

Wykonywania czynności bez rejestracji firmy wiąże się z istotnymi przywilejami, także podatkowymi. Konieczna jest jednak ostrożność, aby nie popełnić błędu uniemożliwiającego korzystanie z tej dogodnej metody zarobkowania.

Możliwość prowadzenia firmy bez rejestracji umożliwia ustawa z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Konstytucja biznesu), która nie uznaje za przedsiębiorców osób prowadzących działalność w niewielkim zakresie. W poprzednim artykule („Działalność nieewidencjonowana daje nowe możliwości", tygodnik DF z 31 grudnia 2018 r., str. >D2-3) wyjaśniono czym jest działalność nieewidencjonowana. Tym razem omówione są warunki jakie musi spełnić osoba fizyczna, aby móc skorzystać z dobrodziejstw tego rodzaju zarobkowania.

Cztery warunki

Warunki dotyczące prowadzenia działalności nieewidencjonowanej zostały zawarte w art. 5 Konstytucji biznesu i sprowadzają się do:

1. uzyskiwania odpowiednio niskiego przychodu;

2. braku prowadzenia działalności w okresie ostatnich pięciu lat;

3. nieprowadzenia działalności w ramach spółki;

4. nierejestrowania działalności.

1. Przychód do 1 125 zł

W przypadku osób fizycznych nie stanowi działalności gospodarczej aktywność, z której przychód należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. To oznacza, że w 2019 r. działalność nieewidencjonowana w żadnym miesiącu nie może przynieść więcej niż 1 125 zł. Przekroczenie tego pułapu zobowiązuje do zarejestrowania działalności, nawet jeśli w kolejnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11248

Wydanie: 11248

Spis treści

Reklama

Zamów abonament