Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Datą sprzedaży budynku jest dzień podpisania aktu notarialnego

07 stycznia 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

W razie zbycia nieruchomości podatek należy rozliczyć w deklaracji za okres, w którym została zawarta u notariusza umowa przenosząca własność. Nawet, gdy faktyczne przekazanie obiektu nastąpi dopiero po jakimś czasie.

Spółka (podatnik VAT czynny) sprzedała zabudowaną nieruchomość firmie X. Akt notarialny dotyczący umowy przenoszącej prawo własności nieruchomości został podpisany 14 grudnia 2018 r., jednak termin jej wydania firmie X został ustalony na 5 grudnia 2018 r. Wydanie nieruchomości ma nastąpić 8 stycznia 2019 r. i zostanie potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym. Zapłata za nieruchomość nastąpił 10 stycznia 2019 r. Jak w tym przypadku należy ustalić datę dokonania dostawy? Czy jest to data podpisania aktu notarialnego czy wydania nieruchomości? Kiedy rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT? – pyta czytelniczka.

W przypadku dostawy nieruchomości brak jest szczególnego przepisu odnoszącego się do momentu powstania obowiązku podatkowego. A to oznacza, że obowiązek podatkowy z tytułu dostawy nieruchomości powstaje z chwilą jej dostawy. Natomiast jeżeli przed dostawą towaru otrzymano całość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11248

Wydanie: 11248

Spis treści

Reklama

Zamów abonament