Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik ma prawo skorygować VAT także przy sprzedaży paragonowej

07 stycznia 2019 | Podatki i księgowość | Karolina Niedzielska

Jeżeli stawka podatku została błędnie określona, to prawo do korekty przysługuje przedsiębiorcy zarówno w sytuacji jej zaniżenia, jak i zawyżenia.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 września 2018 r. (I FSK 1753/16).

Spółka dysponuje obiektem, w którym znajdują się m.in. siłownie, sale fitness, baseny i sauny, a jej działalność polega główne na sprzedaży kart wstępu uprawniających do korzystania z danej strefy w obiekcie. Ceny usług określane są w kwotach brutto, a cenniki nie wyodrębniają cen netto i stawki VAT. Transakcje są dokumentowane paragonami – w przypadku sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej albo fakturami – dla pozostałych podmiotów. W przeszłości spółka opodatkowywała usługi wstępu do niektórych stref stawką VAT 23 proc. Obecnie natomiast spółka stosuje stawkę VAT 8 proc, zgodnie z interpretacją ogólną ministra finansów.

Spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację w zakresie możliwości skorygowania deklaracji VAT-7 w związku ze stosowaniem w przeszłości zawyżonej stawki VAT. Zdaniem spółki ma ona możliwość skorygowania in minus VAT należnego na bieżąco zarówno w odniesieniu do sprzedaży dokumentowanej fakturami, jak również paragonami. Organ nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika w zakresie transakcji zrealizowanych z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11248

Wydanie: 11248

Spis treści

Reklama

Zamów abonament