Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minuta do katastrofy

08 stycznia 2019 | Rzecz o prawie | Krzysztof Kurosz

Wymiar sprawiedliwości | Pensje urzędników sądowych KRZYSZTOF KUROSZ

Symboliczny zegar odlicza czas do katastrofy, którą byłoby pogorszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, znajdującej odzwierciedlenie w prognozie Banku Światowego na 2020 r. To wszystko zaś zależy od jednego prostego czynnika: dodatkowej podwyżki dla urzędników sądowych i asystentów sędziego (na poziomie – jak oceniam – kolejnych 300 zł brutto oprócz zagwarantowanych 200 zł brutto). Jej brak niechybnie wpłynie w nadchodzącym roku na jeden z ważnych dla przedsiębiorców aspektów prowadzenia działalności gospodarczej – czas postępowań sądowych w sprawach gospodarczych. Chodzi tu zarówno o spory o zapłatę, jak i o funkcjonowanie Krajowego Rejestru Sądowego. To zaś uderzy w interes Polski, i to w dwojaki sposób – pogarszając funkcjonowanie przedsiębiorców i obniżając międzynarodowe rankingi prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (które z kolei mają do pewnego stopnia wpływ na inwestycje w naszym kraju).

Kompetencje w tym zakresie ma, jak oceniam, Rada Ministrów jako całość, ponieważ Ministerstwo Sprawiedliwości wyczerpało swoje możliwości finansowe, kierując ostatnie środki na dodatkowe nagrody dla pracowników (porozumienie z 18 grudnia 2018 r.). Problem ten może być rozwiązany jedynie na poziomie Rady Ministrów z wykorzystaniem rezerwy budżetowej, i to w tym momencie, po to by uniknąć straty jednego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11249

Wydanie: 11249

Spis treści
Zamów abonament