Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Escape roomy: będzie trzeba poprawić kilka przepisów

08 stycznia 2019 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Rząd zapowiada zmiany w prawie po tragedii w pokoju zagadek w Koszalinie, ale szczegółów brak. Renata Krupa-Dąbrowska

 

W piątek w escape roomie w Koszalinie zginęło w pożarze pięć nastolatek. Po tragedii w całym kraju ruszyły kontrole podobnych przybytków rozrywkowych, prowadzone przez straż pożarną, policję oraz nadzór budowlany. Pojawiły się również zapowiedzi zmian w przepisach. Na razie głównie z ust Joachima Brudzyńskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji. Żadnych konkretnych propozycji minister jednak nie podał.

Takiej potrzeby nie widzą na razie dwa inne potencjalnie zainteresowane resorty: inwestycji i rozwoju oraz przedsiębiorczości i technologii. Wolą poczekać na efekty wszczętych kontroli. Jednak zdaniem ekspertów przepisy nie są doskonałe i jest dobry moment, by je poprawić, tak żeby w przyszłości zapobiec podobnym tragediom. Już raz to robiono – po zawaleniu się hali wystawienniczej w Katowicach, pod której gruzami zginęło 65 osób. Wówczas zmieniono przepisy dotyczące kontroli budynków, bardzo je zaostrzając.

Kontrole do piątku, a potem wnioski

– Do 11 stycznia wojewódzcy oraz powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego będą przeprowadzać kontrole. Sprawdzą, czy właściciele i zarządcy właściwie wywiązują się z obowiązków, o których mówi prawo budowane. Chodzi o obowiązek przeprowadzenia rocznych i pięcioletnich kontroli stanu technicznego budynków oraz tego, czy usunięto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11249

Wydanie: 11249

Spis treści
Zamów abonament