Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upusty w karaniu młodych kryminalistów nie rozwiązują problemów

08 stycznia 2019 | Rzecz o prawie

Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu

W walce z przestępczością gangów rząd zapowiada zaostrzenie sankcji dla młodych kryminalistów. Postuluje, by przestępcy w grupie wiekowej od 18 do 20 lat byli traktowani jak inni dorośli, którzy złamali prawo. Czyli chce znieść przysługujące ze względu na wiek złagodzenie sankcji, co w praktyce oznacza nieco częstsze skazywanie na więzienie.

Fakty mówią same za siebie i nie wykazują tendencji spadkowej w przestępczości gangów. Statystyka przemocy z użyciem broni palnej zakończonym śmiercią jest przeciętnie dwukrotnie wyższa wśród mężczyzn między 15. a 29. rokiem życia niż w innych krajach europeiskich. W 2017 r. zanotowano 324 strzelaniny między członkami gangów z 43 zabitymi, w ubiegłym roku śmierć w bandyckich rozgrywkach poniosły 44 osoby. Rekordowa była też statystyka użycia granatów ręcznych. Nic zatem dziwnego, że władze policji wyraziły głębokie zaniepokojenie rozwojem sytuacji i widzą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11249

Wydanie: 11249

Spis treści
Zamów abonament