Nadużycie prawa do informacji utrudnia realizację zadań publicznych
Wprowadzenie wewnętrznej instrukcji dla osób, które zajmują się rozpoznawaniem wniosków o udostępnienie informacji publicznej ułatwiłoby im sprawniejsze wykonanie zadań.
Rozwój państwa oraz zaspokajanie podstawowych potrzeb obywateli związany jest z wykonywaniem przez podmioty publiczne określonych zadań. Finansowanie tych przedsięwzięć realizowane jest za pośrednictwem mienia publicznego, którym dysponują między innymi jednostki samorządowe, spółki komunalne i inne podmioty realizujące zadania publiczne. Każdy obywatel polski ma prawo do kontroli realizacji tych zadań i prawidłowości wydatkowania środków przez podmioty publiczne.
Podstawa w ustawie
Ustawa o dostępie do informacji publicznej daje podstawę do jej uzyskania. Jednak czy wnioskodawcy mogą w sposób nieograniczony zasypywać swoimi wnioskami podmioty obowiązane do udostępnienia informacji publicznej?
Często uprawnienie, o którym mowa w niniejszym artykule wykorzystywane jest w ramach rozgrywek politycznych bądź w celu pozyskiwania informacji przydatnych w prowadzeniu szeroko rozumianej działalności gospodarczej. Podmioty gospodarcze mogą w ten sposób uzyskać dane przydatne prowadząc działalność, za które podmiot publiczny musiał zapłacić ze środków publicznych.
Najczęściej spotykane wnioski o udostępnienie informacji publicznej dotyczą zawieranych umów cywilnoprawnych, wynagrodzeń osób pracujących w sektorze publicznym, kosztów realizacji inwestycji oraz innych danych związanych z rozporządzaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta