Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadużycie prawa do informacji utrudnia realizację zadań publicznych

08 stycznia 2019 | Dobra Administracja | Dominik Sutor

Wprowadzenie wewnętrznej instrukcji dla osób, które zajmują się rozpoznawaniem wniosków o udostępnienie informacji publicznej ułatwiłoby im sprawniejsze wykonanie zadań.

Rozwój państwa oraz zaspokajanie podstawowych potrzeb obywateli związany jest z wykonywaniem przez podmioty publiczne określonych zadań. Finansowanie tych przedsięwzięć realizowane jest za pośrednictwem mienia publicznego, którym dysponują między innymi jednostki samorządowe, spółki komunalne i inne podmioty realizujące zadania publiczne. Każdy obywatel polski ma prawo do kontroli realizacji tych zadań i prawidłowości wydatkowania środków przez podmioty publiczne.

Podstawa w ustawie

Ustawa o dostępie do informacji publicznej daje podstawę do jej uzyskania. Jednak czy wnioskodawcy mogą w sposób nieograniczony zasypywać swoimi wnioskami podmioty obowiązane do udostępnienia informacji publicznej?

Często uprawnienie, o którym mowa w niniejszym artykule wykorzystywane jest w ramach rozgrywek politycznych bądź w celu pozyskiwania informacji przydatnych w prowadzeniu szeroko rozumianej działalności gospodarczej. Podmioty gospodarcze mogą w ten sposób uzyskać dane przydatne prowadząc działalność, za które podmiot publiczny musiał zapłacić ze środków publicznych.

Najczęściej spotykane wnioski o udostępnienie informacji publicznej dotyczą zawieranych umów cywilnoprawnych, wynagrodzeń osób pracujących w sektorze publicznym, kosztów realizacji inwestycji oraz innych danych związanych z rozporządzaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11249

Wydanie: 11249

Spis treści
Zamów abonament