Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O darowiźnie nieruchomości na założenie cmentarza decyduje rada gminy w formie uchwały

08 stycznia 2019 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Uchwała rady gminy może zostać zaskarżona, ale tylko przez osobę, której prawa właścicielskie ulegną ograniczeniu wskutek realizacji darowizny.

- Czy możliwa jest darowizna przez wójta – w ramach gospodarowania mieniem gminy –nieruchomości dla parafii na założenie cmentarza? W gminie mamy wątpliwości zgłaszane przez mieszkańców, którzy grożą skargą do sądu. Uważają, że nie ma tu celu publicznego, a poza tym potrzebna jest zgoda rady gminy.

Analiza przedstawionego problemu wymaga odniesienia się do przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami w powiązaniu z przepisami ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. W kodeksie cywilnym o darowiźnie stanowią regulacje art. 888-902. Natomiast kluczowe znaczenie mają w tym względzie regulacje ustawy o gospodarce nieruchomościami, w szczególności zaś przepis art. 13 ust. 2 tej ustawy. Wynika z niego, że nieruchomość może być, z zastrzeżeniem art. 59 ust. 1, przedmiotem darowizny na cele publiczne, a także przedmiotem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11249

Wydanie: 11249

Spis treści
Zamów abonament