Jesteśmy coraz mniej uzależnieni od zagranicy
Im mniej długu emitujemy na zagranicznych rynkach, tym mniej dla finansów państwa kosztowne jest osłabienie złotego. Rosną szanse na podniesienie ratingu Polski. Anna Cieślak-Wróblewska
Ministerstwo Finansów szacuje, że na koniec 2018 r. udało się obniżyć udział zadłużenia w walutach obcych poniżej symbolicznego poziomu 30 proc. Ostatnio tak stosunkowo niski poziom zadłużenia zagranicznego Skarb Państwa notował w 2010 r.
– Pomógł w tym splot kilku czynników. Dobra kondycja budżetu państwa pozwala na obniżenie potrzeb pożyczkowych netto, co oznacza w ogóle mniejszą emisję papierów wartościowych – komentuje Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Do tego popyt na obligacje złotowe na krajowym rynku jest bardzo silny, głównie ze strony banków, bo w ten sposób mogą one obniżać wartość należnego fiskusowi podatku bankowego.
– W sumie można powiedzieć, że Skarb Państwa po prostu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta