Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jesteśmy coraz mniej uzależnieni od zagranicy

08 stycznia 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Im mniej długu emitujemy na zagranicznych rynkach, tym mniej dla finansów państwa kosztowne jest osłabienie złotego. Rosną szanse na podniesienie ratingu Polski. Anna Cieślak-Wróblewska

 

Ministerstwo Finansów szacuje, że na koniec 2018 r. udało się obniżyć udział zadłużenia w walutach obcych poniżej symbolicznego poziomu 30 proc. Ostatnio tak stosunkowo niski poziom zadłużenia zagranicznego Skarb Państwa notował w 2010 r.

– Pomógł w tym splot kilku czynników. Dobra kondycja budżetu państwa pozwala na obniżenie potrzeb pożyczkowych netto, co oznacza w ogóle mniejszą emisję papierów wartościowych – komentuje Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Do tego popyt na obligacje złotowe na krajowym rynku jest bardzo silny, głównie ze strony banków, bo w ten sposób mogą one obniżać wartość należnego fiskusowi podatku bankowego.

– W sumie można powiedzieć, że Skarb Państwa po prostu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11249

Wydanie: 11249

Spis treści
Zamów abonament