Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polexit jest największą obawą przedsiębiorców

08 stycznia 2019 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

W ciągu kilku miesięcy wyjście Polski z Unii Europejskiej awansowało na główną obawę firm z branży rolno-spożywczej – mówi Bartosz Urbaniak, szef Agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę aleksandra ptak-iglewska

Czego najbardziej boją się polscy przedsiębiorcy?

Bartosz Urbaniak: W trakcie prac nad raportem o kosztach w sektorze rolno-spożywczym spotykaliśmy się z naszymi największymi klientami. Rozmowy trwały kilka miesięcy i na bieżąco obserwowaliśmy, jak mocno w tym czasie zmieniała się opinia biznesu. Jeszcze przed wakacjami wydawało się, że Polexit nie będzie problemem. Natomiast po tym, gdy atmosfera się podgrzała, Polexit stał się czarnym łabędziem, czyli nagłym i niespodziewanym wydarzeniem w przyszłości o dużym znaczeniu.

Najciekawsze były dla nas odpowiedzi przedsiębiorców na tzw. pytania do proroka, czyli o to, jak wyobrażają sobie świat za pięć lat. To wywoływało lawinę emocji, przedsiębiorcy mówili, że ich największymi obawami wobec rozwoju sytuacji w Europie w ciągu następnych pięciu lat jest właśnie polexit, czyli ewentualne wyjście Polski z Unii Europejskiej oraz ogólna sytuacja w UE.

Uważają, że to realne?

Przedsiębiorcy boją się niekorzystnych zmian, które być może zostaną wprowadzone. Pytaliśmy ich o zauważane przez nich trendy na rynku i źródła niepewności. Polexit pojawia się jako jedno z kluczowych ryzyk.

Czym jeszcze się niepokoją firmy?

Stałym źródłem niepewności jest brak pracowników. Kwestia siły roboczej w przemyśle spożywczym stała się jednym z tematów do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11249

Wydanie: 11249

Spis treści
Zamów abonament