Stara przestroga w mulistym dnie
Niezwykle upalne lato w Europie sprzyjało nie tylko urlopowiczom – skorzystali z niego także, w nieoczekiwany sposób, badacze dziejów z różnych krajów. Wiele rzek odsłoniło ukryte skarby sprzed wieków.
Na Węgrzech, w dolinie Dunaju, po długotrwałej suszy naukowcy odkryli kosztowności sprzed stuleci. Było to możliwe dzięki rekordowo niskiemu poziomowi wody w rzece, który swe minimum osiągnął w październiku. W miasteczku Edr na południe od Budapesztu z ziemi wyłoniło się około 2000 monet złotych i srebrnych, a także broń (kule armatnie, szable, włócznie, działa) oraz dzwony i fragmenty statku. Niektóre monety węgierskie z XVII i XVIII wieku wykonane są z 22-karatowego złota. Zidentyfikowano także srebrne monety z okresu panowania francuskiego króla Ludwika XIV.
Nad pięknym szczodrym Dunajem
W ostatnich latach w Europie długie okresy bez opadów powodują znaczne spadki poziomu rzek. Dunaj nie jest wyjątkiem. W październiku 2018 poziom lustra wody był niższy o 49 cm od poprzedniego takiego rekordowego zjawiska w 1947 roku.
Skarbem zajęli się badacze z Ferencsy Museum Center, pod kierownictwem Katalin Kovacs. Archeolodzy korzystają z pomocy płetwonurków i dronów. Stanowisko badane jest pospiesznie, zanim nastąpi poważny wiosenny przybór wody. Naukowcy ustalili, że skarb – dukaty, inne monety i broń – pochodzi z wraku statku handlowego, który kursował po Dunaju. Na razie nie ustalono, skąd i dokąd płynęła jednostka, ani do kogo należały odnalezione przedmioty, czy zgromadzone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta