Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Danina kompromisowa, ale kłopotliwa

09 stycznia 2019 | Prawo | Paweł Rochowicz

Od 1 stycznia w szerokim zakresie obowiązuje podatek od budynków oddanych w dzierżawę i najem. Może być neutralny dla podatników, ale nie wszystkich.

Przepisy o tej obowiązującej od 1 stycznia daninie umieszczono w ustawach o podatkach dochodowych (art. 24b ustawy o CIT i 30b ustawy o PIT). Trudno jednak uznać ją za podatek dochodowy. Podstawą opodatkowania nie są bowiem dochody z najmu czy dzierżawy takich nieruchomości, ale ich wartość. Dokładniej: wartość początkowa budynku jako środka trwałego, ustalana na pierwszy dzień każdego miesiąca. Stawka podatku wynosi 0,035 proc. tej wartości za każdy miesiąc (0,42 proc. rocznie). Opodatkowuje się tylko nadwyżkę wartości budynków ponad 10 mln zł.

Nie każdy odliczy

Przepisy w tym kształcie to kompromis wynikły ze sporu polskich władz z Komisją Europejską o podatek od sklepów wielkopowierzchniowych. Ponieważ pierwotny pomysł mógł naruszać zasady równej konkurencji i pomocy publicznej, zdecydowano się zmienić formułę tego podatku i rozciągnąć go na wszystkich, którzy mają nieruchomości i oddają je w najem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11250

Wydanie: 11250

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament