Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieznany wątek senegalskiej afery

09 stycznia 2019 | Ekonomia
Grupa Azoty postanowiła wycofać się  z senegalskiego projektu,  uznając go  za nieopłacalny
źródło: AdobeStock
Grupa Azoty postanowiła wycofać się z senegalskiego projektu, uznając go za nieopłacalny

Znany biznesmen chciał wyłożyć grube miliony na budowę z Grupą Azoty kopalni fosforytów w Senegalu – ustaliła „Rzeczpospolita". Zniechęcił go jednak obecny zarząd polskiej spółki, który ostatecznie zakończył afrykański projekt. Barbara Oksińska

 

Grupa Azoty stała przed szansą wspólnej inwestycji w Afryce z Davidem Mimranem, prezesem Mimran Natural Resources (MNR) i synem miliardera Jeana Claude'a Mimrana, zwanego afrykańskim królem cukru – wynika z ustaleń „Rzeczpospolitej". Do porozumienia jednak nie doszło, a polska spółka postanowiła wycofać się z senegalskiego projektu, uznając go za nieopłacalny. Wcześniej Azoty chciały uruchomić w Senegalu dużą kopalnię fosforytów – surowca do produkcji nawozów. W tym celu w 2013 r. zależne Police kupiły za 28,85 mln dolarów (około 100 mln zł) od wrocławskiego DGG Eco 55 proc. udziałów w spółce AFRIG, mającej dostęp do senegalskich złóż. Teraz Police próbują odzyskać te pieniądze, ale to może okazać się bardzo trudne. Z naszych ustaleń wynika, że kontrolowany przez Skarb Państwa producent nawozów zainwestował w Senegalu w sumie około 250 mln zł.

Urwane rozmowy

Jak dowiedziała się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11250

Wydanie: 11250

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament