Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciągle religijni, ale bierni

09 stycznia 2019 | Kraj | Tomasz Krzyżak
W archidiecezji krakowskiej (na zdj. jej metropolita abp Marek Jędraszewski) w 2017 roku na niedzielne msze uczęszczała prawie połowa zobowiązanych do tego katolików
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
W archidiecezji krakowskiej (na zdj. jej metropolita abp Marek Jędraszewski) w 2017 roku na niedzielne msze uczęszczała prawie połowa zobowiązanych do tego katolików

Kościół zatrzymał odpływ wiernych, ale czeka go dużo pracy, by przyciągnąć tych, którzy odeszli.

Praktyki religijne Polaków od 2008 roku utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie. W każdą niedzielę do kościoła chodzi ok. 40 proc. zobowiązanych do tego osób. W 2017 roku było to 38,3 proc. i w porównaniu z rokiem 2016 odsetek ten był wyższy o 1,6 proc. Przekładając to na liczby bezwzględne, w 2017 roku na niedzielne msze przychodziło o pół miliona osób więcej niż przed rokiem. Mniej więcej na tym samym poziomie (17 proc.) utrzymuje się wskaźnik osób, które przyjmują podczas liturgii komunię. Dane takie zaprezentował we wtorek Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC (ISKK).

Zmianom nie ulega zasadniczo mapa religijności. Najwięcej osób chodzi do kościoła w południowo-wschodnich diecezjach. Pierwsze miejsce, podobnie jak w latach poprzednich, należy do diecezji tarnowskiej, w której na niedzielną mszę uczęszcza 71,7 proc. zobowiązanych do tego katolików. Na kolejnych miejscach są diecezje rzeszowska (64,1) oraz archidiecezja przemyska (59,8).

Najniższa frekwencja na niedzielnej mszy była w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11250

Wydanie: 11250

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament