Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyskonty jeszcze się umocnią

09 stycznia 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Politycy mają kolejny dowód, że ręczne sterowanie rynkiem się nie sprawdza. Zakaz handlu miał uderzyć w sieci i pomóc małym sklepom, a jest odwrotnie. piotr mazurkiewicz

 

Od 2019 r. zakaz handlu wszedł w kolejny etap, zakupy w dużych sklepach będą możliwe tylko w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią. Od 2020 r. zakaz ma już był pełny, nie będzie żadnych niedziel handlowych poza okresami przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem.

Już widać, że prawo zmienia rynek, ale zupełnie nie w tym kierunku, jakiego spodziewali się pomysłodawcy ustawy. Najmocniej zyskały na nim bowiem sieci dyskontowe, które przygotowały zwłaszcza na czwartki i piątki tyle dodatkowych promocji, napędzanych szeroką reklamą, że odebrały małym sklepom jeszcze więcej klientów, niż miało to miejsce w latach wcześniejszych. Co więcej, zmiany będą następować właśnie w tym kierunku, co przyspieszy jeszcze proces upadania małych sklepów, których według prognoz Euromonitora w 2019 r. może zniknąć ponad 5 tys. Oficjalnych danych za 2018 r. jeszcze nie ma, ale będą one na pewno bolesne.

Konsument wie lepiej

– Konsumenci nie przestawią się na robienie zakupów w małych sklepach czy na stacjach benzynowych, ponieważ mają tam mniejszy wybór i – co najważniejsze – ceny wyższe niż w dużych sieciach – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. – Dlatego zakaz handlu spowoduje spadek konsumpcji. W przypadku zakupów impulsowych czy produktów niespożywczych, zwłaszcza mebli, ubrań czy elektroniki,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11250

Wydanie: 11250

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament